Založ si blog

Verejnoprávne inštitúcie v Belgicku

  V Európe sú štátne rádiá a televízie často spojené do jedného celku. Vytvárajú tak jednu verejnoprávnu inštitúciu. Na Slovensku je to RTVS, v susednom Rakúsku ORF. Napríklad v takom Belgicku sú však verejnoprávne inštitúcie dve, nakoľko sa tam hovorí dvoma jazykmi. Je to Radio Télévision Belge Francophone (RTBF), teda Rozhlas a televízia Belgicka – pre francúzsky hovoriacu komunitu (Valónov) a Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie (VRT), teda Flámsky rozhlas a televízia, ktorá vysiela pre Flámov.

Pred vstupom do týchto verejnoprávnych inštitúcií som nevedel, čo očakávať. Belgicko je krajina s neporovnateľne vyššou životnou úrovňou ako Slovensko, avšak verejnoprávne inštitúcie sú všade v niečom rovnaké. S komerčnými médiami len ťažko držia krok a výnimkou nie sú ani tieto inštitúcie.
VRT a RTBF sídlia v tej istej budove. Je to dané historicky, pretože už pred rokmi tu existovala spoločnosť RTB, čiže Rozhlas a televízia Belgicka a BRT – Belgická televízia. Bola to jedna spoločnosť, v ktorej sa ale hovorilo dvoma jazykmi. Začiatkom 80 rokov sa spoločnosť rozdelila na VRT, čo je Flámsky rozhlas a televízia a na RTBF, Frankofónny rozhlas a televíziu Belgicka. 

Jeden z pracovníkov RTBF ma sprevádzal po chodbách a ukazoval mi jednotlivé rádiá. La Premiére, Viva cité, MUSIQ 3 a ukazoval mi, ako to u nich funguje. Neskôr ma však zaviedol do kancelárie, kde som sa mohol porozprávať aj s Laurentom Finem z generálneho riaditeľstva RTBF pre inovácie, ktorý mi vysvetlil históriu RTBF a VRT. Pýtal som sa ho, či sa medzi sebou poznajú aj s pracovníkmi VRT, nakoľko sú v tej istej budove. Ten povedal, že väčšinou nie, veď by sa nemali ani ako zhovárať (odlišnosť medzi francúzštinou a flámčinou je naozaj veľká).Pýtal som sa aj na štruktúru vysielania v RTBF, ktorú mi v krátkosti objasnil,,Viva cité je naše najpopulárnejšie rádio. Je ale regionálne. Vysiela rôzne programy v šiestich mestách francúzsky hovoriacej časti Belgicka. Tu v RTBF máme 5 veľkých rádií. Okrem Viva cité je populárne aj rádio La premiére, ktoré sa zameriava na správy a rôzne talkshow. Ďalšie 3 rádiá sú zamerané na hudbu – rockovú klasiku, klasickú hudbu a modernú hudbu. Rádiá majú správy každú hodinu. Na každom rádiu sú však iné, pretože si nemyslíme, že na úplne rozdielne rádiá sa hodia rovnaké správy.,,Máme 3 televízie – jednotku, dvojku a trojku a tiež sú rozdelené podľa publika. Jednotka je populárna a má programy určené pre všetkých, na dvojke sú tiež správy a talkshow a trojka je vyhradená pre kultúru. “

Okrem rádií sú v časti budovy, kde sídli RTBF aj televízne štúdiá. Rádiá a televízie sú v podstate na tom istom poschodí vedľa seba a tým pádom sú pracovníci televízie a rozhlasu v neustálom kontakte.

Veci, ktoré sa vytrácajú z našich ulíc.

30.01.2016

Je mnoho vecí, ktoré sa z našich ulíc postupne vytrácajú. Všetko sa okolo nás mení, aj keď nie naraz, ale časom určite. Telefónne búdky Telefónne búdky boli populárne nielen vo Veľkej viac »

Dubrovník, Dubrovník

29.01.2016

Aj keď som už o Dubrovníku všade-možne písal, rozhodol som sa opäť niečo napísať o tomto úžasnom chorvátskom meste. V Dubrovníku som študoval bohužiaľ len jeden semester a odvtedy mi viac »

Auf Wiedersehen, Deutschland!

19.01.2016

Ako som už písal vo svojich minulých blogoch, študoval som (ešte de facto študujem) tento zimný semester v nemeckom Stuttgarte. Študujem na prestížnej Hochschule der Medien, teda na Vysokej škole viac »

lavka

V Trnave spadla dievčina z lávky, je v nemocnici

26.04.2017 19:57, aktualizované: 20:15

Zatiaľ nie je jasné, čo pádu dievčiny z lávky pri železničnej stanici v Trnave predchádzalo. Previezli ju do nemocnice.

Béla Bugár, Most Híd

Rokovania Mostu-Híd a SMK stroskotali

26.04.2017 19:06

Na spoločnom postupe v jesenných župných voľbách sa vládny Most-Híd a mimoparlamentná SMK nedohodli.

Nexis Fibers, Humenné

Veritelia schválili záchranu Nexis

26.04.2017 17:47

Jeden z najväčších zamestnávateľov na východnom Slovensku dostal šancu na naštartovanie prosperujúceho podnikania.

trump

Trump zredukuje dane ako nikto predtým, tvrdí jeho minister

26.04.2017 17:33

Plán Donalda Trumpa v oblasti daní podľa jeho ministra financií Steva Mnuchina vyústi do "najväčšej redukcie daní" v histórii USA.

viktorkudzia

Môj osobný blog, moje názory, postoje a postrehy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 13396x
Priemerná čítanosť článkov: 1675x

Autor blogu

Kategórie