Založ si blog

Štúdium v Nemecku – dojmy a postrehy

V tomto článku sa budem snažiť ukázať, ako vyzerá štúdium v najsilnejšej Európskej krajine a ekonomike, Nemecku. To, čo by ešte pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi nebolo možné – študovať na Západe, berieme dnes ako úplnú samozrejmosť.

 

Ale poďme pekne po poriadku. V Nemecku som na výmennom študijnom pobyte cez európsky program Erasmus+. Už predtým som na jednom študijnom pobyte bol – v chorvátskom Dubrovníku a mám teda možnosť porovnať tieto dve krajiny, dva rôzne systémy, dva odlišné európske národy. Erasmus beriem ako veľkú životnú možnosť a príležitosť, aj keď sa k tomu takto bohužiaľ nestavia každý.

V Nemecku študujem na vysokej škole médií, originálny názov Hochschule der Medien v západonemeckom Stuttgarte. Mesto je prívetivé, s dokonalým dopravným systémom – či už dokonalými cestami alebo metrom, a bohatou históriou. Veľké tak akurát – centrum je menšie ako vo Viedni alebo v Budapešti, s okolitými predmestiami a mestskými časťami má však Stuttgart viac ako 2 milióny obyvateľov. Nemci majú veľkú výhodu, sú veľkým národom nielen históriou, ale aj počtom. Pritom údajne až 40% populácie mesta nemá nemecký pôvod. Mesto láka najmä vysokou životnou úrovňou a bohatými možnosťami.

Stuttgart má v skratke všetko. Letisko, metro, parky, zámky, kaštiele, kostoly, múzeá, galérie a relatívne pekné a príjemné prostredie. Nachádza sa tu centrála Mercedesu-Benz, ako aj múzeum tejto známej nemeckej automobilky, či podobne centrála a aj múzeum Porsche.

 

Mercedes-Benz Museum

Štúdium by som opísal zatiaľ tak, ako ho po dvoch mesiacoch pobytu vnímam. Profesori tu majú profesionálny prístup. Tak ako som si aj myslel ešte predtým, než som sem prišiel, majú vyššie nároky na jazykovú zdatnosť ako my alebo Chorváti. Buď nároky na nemčinu alebo angličtinu a ich angličtina je v drvivej väčšine prípadov dokonalá. Na univerzite majú aj zahraničných profesorov – z Ameriky, Británie, či rôznych iných krajín. Skvelé majú vypracované elektronické systémy, na stránke školy sú desiatky programov a stovky predmetov, kde ku každému je nielen popis, ale aj informácie na niekoľko strán.

Univerzita médií v Nemecku

To ma úprimne prekvapilo, nespomínam si, že by na Slovensku alebo v Chorvátsku som sa o nejakom predmete dočítal až tak veľa a už vôbec nie takéto detaily ako majú oni. To však nikdy nestačí, dôležitá je prax a či ten daný predmet má zmysel/využitie a či je zaujímavý aj pre zahraničného študenta. Prednáškové haly sú vybavené a nové, rovnako ako aj učebne. Vlastne všetko tu vyzerá tak novo, všade samé sklo, betón a oceľ. Niekedy mi až chýba chorvátska architektúra – nedokonalé, krivé uličky a drevené okná – to mi tu čo sa týka atmosféry chýba. Skúšky, testy a podobne posúdiť neviem, možno až neskôr.

Univerzita v Nemecku

A nemeckí študenti? Sú ako my, každý z nich je iný. Radi ako asi všetci Nemci poučujú a sú veľmi aktívni na hodinách už prvé dni, určite viac ako my. Niekedy až prehnane, niektorí z nich by si asi najradšej písali poznámky ešte skôr než učiteľ otvorí ústa. To mi príde niekedy vtipné, ale asi je to ich spôsob ako dostať zo seba čo najviac a to by sa malo ceniť.

 

Ubytovanie pre študentov je tu rôzne. Sú internáty, ktoré sú staršie (ale stále nie také staré ako v Mlynskej doline, to sa porovnať nedá) a novšie. Ja som na novšom, ktorý nie je v centre mesta. Každý v Nemecku má na internáte izbu sám. To je na jednej strane trocha anti-sociálne, nakoľko na Slovensku a v Chorvátsku sú v izbách zväčša dvaja, traja a aj viacerí študenti a myslím, že aj v iných krajinách Európy.

 

Internát

Tu to však nehrozí a Nemci sú na svoj vyšší štandard zvyknutí rovnako ako aj na metro (aj tu majú ako aj v iných mestách S-bahn a U-bahn, teda podzemné a pozemné metro), ktoré vás za niekoľko minút dopraví takmer kdekoľvek v rámci celého mesta.

 

O samotnom Stuttgarte by sa dalo písať veľa, už len o Mercedese (to je aj celá štvrť) a jeho múzeu alebo o festivale, ktorý sa tu každoročne koná, či o projekte Stuttgart 21 – miliardovom dopravnom projekte, ktorý má navždy zmeniť toto mesto. Niečo si ale nechám aj nabudúce.

 

Veci, ktoré sa vytrácajú z našich ulíc.

30.01.2016

Je mnoho vecí, ktoré sa z našich ulíc postupne vytrácajú. Všetko sa okolo nás mení, aj keď nie naraz, ale časom určite. Telefónne búdky Telefónne búdky boli populárne nielen vo Veľkej viac »

Dubrovník, Dubrovník

29.01.2016

Aj keď som už o Dubrovníku všade-možne písal, rozhodol som sa opäť niečo napísať o tomto úžasnom chorvátskom meste. V Dubrovníku som študoval bohužiaľ len jeden semester a odvtedy mi viac »

Čudné názvy európskych veľkomiest. Už ste ich počuli?

29.12.2015

Každé európske veľkomesto má viacero názvov. Originálny názov v jazyku krajiny, názov angličtine alebo inom jazyku, či taký, ktorý sa s ním ešte tiahne z minulosti. Mestá ako napríklad viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.

viktorkudzia

Môj osobný blog, moje názory, postoje a postrehy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 10064x
Priemerná čítanosť článkov: 2013x

Autor blogu

Kategórie