Založ si blog

Štúdium v Nemecku – dojmy a postrehy

V tomto článku sa budem snažiť ukázať, ako vyzerá štúdium v najsilnejšej Európskej krajine a ekonomike, Nemecku. To, čo by ešte pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi nebolo možné – študovať na Západe, berieme dnes ako úplnú samozrejmosť.

 

Ale poďme pekne po poriadku. V Nemecku som na výmennom študijnom pobyte cez európsky program Erasmus+. Už predtým som na jednom študijnom pobyte bol – v chorvátskom Dubrovníku a mám teda možnosť porovnať tieto dve krajiny, dva rôzne systémy, dva odlišné európske národy. Erasmus beriem ako veľkú životnú možnosť a príležitosť, aj keď sa k tomu takto bohužiaľ nestavia každý.

V Nemecku študujem na vysokej škole médií, originálny názov Hochschule der Medien v západonemeckom Stuttgarte. Mesto je prívetivé, s dokonalým dopravným systémom – či už dokonalými cestami alebo metrom, a bohatou históriou. Veľké tak akurát – centrum je menšie ako vo Viedni alebo v Budapešti, s okolitými predmestiami a mestskými časťami má však Stuttgart viac ako 2 milióny obyvateľov. Nemci majú veľkú výhodu, sú veľkým národom nielen históriou, ale aj počtom. Pritom údajne až 40% populácie mesta nemá nemecký pôvod. Mesto láka najmä vysokou životnou úrovňou a bohatými možnosťami.

Stuttgart má v skratke všetko. Letisko, metro, parky, zámky, kaštiele, kostoly, múzeá, galérie a relatívne pekné a príjemné prostredie. Nachádza sa tu centrála Mercedesu-Benz, ako aj múzeum tejto známej nemeckej automobilky, či podobne centrála a aj múzeum Porsche.

 

Mercedes-Benz Museum

Štúdium by som opísal zatiaľ tak, ako ho po dvoch mesiacoch pobytu vnímam. Profesori tu majú profesionálny prístup. Tak ako som si aj myslel ešte predtým, než som sem prišiel, majú vyššie nároky na jazykovú zdatnosť ako my alebo Chorváti. Buď nároky na nemčinu alebo angličtinu a ich angličtina je v drvivej väčšine prípadov dokonalá. Na univerzite majú aj zahraničných profesorov – z Ameriky, Británie, či rôznych iných krajín. Skvelé majú vypracované elektronické systémy, na stránke školy sú desiatky programov a stovky predmetov, kde ku každému je nielen popis, ale aj informácie na niekoľko strán.

Univerzita médií v Nemecku

To ma úprimne prekvapilo, nespomínam si, že by na Slovensku alebo v Chorvátsku som sa o nejakom predmete dočítal až tak veľa a už vôbec nie takéto detaily ako majú oni. To však nikdy nestačí, dôležitá je prax a či ten daný predmet má zmysel/využitie a či je zaujímavý aj pre zahraničného študenta. Prednáškové haly sú vybavené a nové, rovnako ako aj učebne. Vlastne všetko tu vyzerá tak novo, všade samé sklo, betón a oceľ. Niekedy mi až chýba chorvátska architektúra – nedokonalé, krivé uličky a drevené okná – to mi tu čo sa týka atmosféry chýba. Skúšky, testy a podobne posúdiť neviem, možno až neskôr.

Univerzita v Nemecku

A nemeckí študenti? Sú ako my, každý z nich je iný. Radi ako asi všetci Nemci poučujú a sú veľmi aktívni na hodinách už prvé dni, určite viac ako my. Niekedy až prehnane, niektorí z nich by si asi najradšej písali poznámky ešte skôr než učiteľ otvorí ústa. To mi príde niekedy vtipné, ale asi je to ich spôsob ako dostať zo seba čo najviac a to by sa malo ceniť.

 

Ubytovanie pre študentov je tu rôzne. Sú internáty, ktoré sú staršie (ale stále nie také staré ako v Mlynskej doline, to sa porovnať nedá) a novšie. Ja som na novšom, ktorý nie je v centre mesta. Každý v Nemecku má na internáte izbu sám. To je na jednej strane trocha anti-sociálne, nakoľko na Slovensku a v Chorvátsku sú v izbách zväčša dvaja, traja a aj viacerí študenti a myslím, že aj v iných krajinách Európy.

 

Internát

Tu to však nehrozí a Nemci sú na svoj vyšší štandard zvyknutí rovnako ako aj na metro (aj tu majú ako aj v iných mestách S-bahn a U-bahn, teda podzemné a pozemné metro), ktoré vás za niekoľko minút dopraví takmer kdekoľvek v rámci celého mesta.

 

O samotnom Stuttgarte by sa dalo písať veľa, už len o Mercedese (to je aj celá štvrť) a jeho múzeu alebo o festivale, ktorý sa tu každoročne koná, či o projekte Stuttgart 21 – miliardovom dopravnom projekte, ktorý má navždy zmeniť toto mesto. Niečo si ale nechám aj nabudúce.

 

Veci, ktoré sa vytrácajú z našich ulíc.

30.01.2016

Je mnoho vecí, ktoré sa z našich ulíc postupne vytrácajú. Všetko sa okolo nás mení, aj keď nie naraz, ale časom určite. Telefónne búdky Telefónne búdky boli populárne nielen vo Veľkej viac »

Dubrovník, Dubrovník

29.01.2016

Aj keď som už o Dubrovníku všade-možne písal, rozhodol som sa opäť niečo napísať o tomto úžasnom chorvátskom meste. V Dubrovníku som študoval bohužiaľ len jeden semester a odvtedy mi viac »

Auf Wiedersehen, Deutschland!

19.01.2016

Ako som už písal vo svojich minulých blogoch, študoval som (ešte de facto študujem) tento zimný semester v nemeckom Stuttgarte. Študujem na prestížnej Hochschule der Medien, teda na Vysokej škole viac »

lavka

V Trnave spadla dievčina z lávky, je v nemocnici

26.04.2017 19:57, aktualizované: 20:15

Zatiaľ nie je jasné, čo pádu dievčiny z lávky pri železničnej stanici v Trnave predchádzalo. Previezli ju do nemocnice.

Béla Bugár, Most Híd

Rokovania Mostu-Híd a SMK stroskotali

26.04.2017 19:06

Na spoločnom postupe v jesenných župných voľbách sa vládny Most-Híd a mimoparlamentná SMK nedohodli.

Nexis Fibers, Humenné

Veritelia schválili záchranu Nexis

26.04.2017 17:47

Jeden z najväčších zamestnávateľov na východnom Slovensku dostal šancu na naštartovanie prosperujúceho podnikania.

trump

Trump zredukuje dane ako nikto predtým, tvrdí jeho minister

26.04.2017 17:33

Plán Donalda Trumpa v oblasti daní podľa jeho ministra financií Steva Mnuchina vyústi do "najväčšej redukcie daní" v histórii USA.

viktorkudzia

Môj osobný blog, moje názory, postoje a postrehy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 13397x
Priemerná čítanosť článkov: 1675x

Autor blogu

Kategórie