Založ si blog

Štúdium v Nemecku – dojmy a postrehy (2. časť)

V druhom pokračovaní môjho článku o štúdiu v Nemecku sa zameriam na skúšky na univerzite v Nemecku, Vianoce, či súčasnú utečeneckú krízu. 

 

Na začiatok pripomeniem, že v Nemecku som na výmennom študijnom pobyte cez európsky program Erasmus+. Už predtým som na jednom študijnom pobyte bol – v chorvátskom Dubrovníku a mám teda možnosť porovnať tieto dve krajiny, dva rôzne systémy, dva odlišné európske národy.Momentálne študujem na vysokej škole médií, originálny názov Hochschule der Medien v západonemeckom Stuttgarte. Mesto je prívetivé, s takmer dokonalým dopravným systémom a bohatou históriou. Láka najmä vysokou životnou úrovňou a možnosťami realizovať sa.

Je december a tak ako asi na každej vysokej škole, tak aj na tej našej začína po sviatkoch skúškové obdobie. Nemci majú štúdium rozdelené na semestre ako my, ale ľubovoľne si ich presúvajú a keď sa niekoho opýtate na jeho štúdium tak hneď ako prvé povie v akom je semestri, namiesto v akom je ročníku.

 

Praktické štúdium

Čo sa mi tu na štúdiu páči je praktická stránka predmetov. Na niektoré musíme robiť analýzy, eseje, prezentácie a podobne, ale napríklad na predmete Základy multimediálnych technológií je veľký dôraz na prax. Počas jedného semestra máme na tomto predmete zvládnuť spraviť niekoľko praktických výstupov. Profesionálne fotografie a video z nich, krátke video – interview s niekým pomocou profesionálnej techniky – zrkadlovky, svetlá, mikrofóny a podobne a ešte k tomu ďalšie, dlhšie video. Pred skúškovým obdobím sme sa na tomto predmete naučili všetko podstatné o fotografovaní, kamerovaní, používaní programov na úpravu a strih videa a oveľa viac. A to všetko za jeden semester! Mám dojem, že na Slovensku sa niekedy za roky štúdia človek nenaučí robiť to, čo tu za jediný semester. Teda, ak sa k tomu sám nedonúti.

 

Čo oceňujem je dostupnosť mediálnych a iných materiálov. Škoda, že aj my nemáme v univerzitnej alebo fakultnej knižnici stovky titulov na DVD, ktoré koniec-koncov študenti potrebujú, aby si filmy mohli pozrieť legálne, ak ich potrebujú analyzovať na nejaký predmet a hlavne aby za ne nemuseli platiť (sťahovanie je považované za nelegálne a veľa Nemcov nelegálny obsah z internetu jednoducho nesťahuje). Na fotke je odfotená časť knižnice s DVDčkami.

univerzitná knižnica

univerzitná knižnica

 

Dosť ľudí vrátane mňa si kupovanie darčekov nenecháva na poslednú chvíľu a nakupujú v plnom prúde. Vianočný tovar sa v obchodoch objavuje od októbra, koncom novembra začína pravý vianočný ošiaľ a zľavy. Páči sa mi ako majú Nemci radi Vianoce, ešte asi viac ako my. Vianočná atmosféra a ozdoby musia byť všade. Nedávno som čítal o tom, koľko Nemci minú na vianočné darčeky a v priemere ak sa nemýlim to boli aj stovky eur. Iste, nedá sa to so slovenskými pomermi porovnávať, ale aj tak. Možno sú národy, kde sú Vianoce a všetko okolo nich okrajové, ja však tieto sviatky mám rád.

 

milaneo

Nákupné centrum Milaneo

 

Utečenecká kríza

Všade v médiách je počuť o utečeneckej kríze. Tá na jednej strane zjavne život v západnej časti Nemecka drasticky neovplyvňuje. Ale pri obrovskom počte imigrantov je dnes už naozaj ťažké povedať, či ten človek nebol ešte pred mesiacom utečencom a teraz žije, študuje, pracuje, alebo len tak živorí v Nemecku.

 

Bild

V nemeckom denníku Bild sa objavila informácia, že za rok 2015 (od januára) sa doteraz registrovalo, resp. bolo prijatých už milión utečencov. To mi príde priveľa, aj na takúto veľkú a bohatú krajinu. Milión predsa nie je tisíc.

 

A ešte na záver fotka z východu slnka  v Stuttgarte.

 

Stuttgart

Stuttgart

 

 

Veci, ktoré sa vytrácajú z našich ulíc.

30.01.2016

Je mnoho vecí, ktoré sa z našich ulíc postupne vytrácajú. Všetko sa okolo nás mení, aj keď nie naraz, ale časom určite. Telefónne búdky Telefónne búdky boli populárne nielen vo Veľkej viac »

Dubrovník, Dubrovník

29.01.2016

Aj keď som už o Dubrovníku všade-možne písal, rozhodol som sa opäť niečo napísať o tomto úžasnom chorvátskom meste. V Dubrovníku som študoval bohužiaľ len jeden semester a odvtedy mi viac »

Čudné názvy európskych veľkomiest. Už ste ich počuli?

29.12.2015

Každé európske veľkomesto má viacero názvov. Originálny názov v jazyku krajiny, názov angličtine alebo inom jazyku, či taký, ktorý sa s ním ešte tiahne z minulosti. Mestá ako napríklad viac »

železnice, koľaje, vlak

ZSSK zrušila tender na prenájom klimatizovaných lôžkových vozňov

23.10.2017 16:47

Železničná spoločnosť Slovensko zrušila verejnú súťaž na prenájom klimatizovaných lôžkových vozňov predbežne za 47 mil. eur bez DPH.

Miloš Zeman

Zeman poverí Babiša zostavením vlády

23.10.2017 16:41

Český prezident Miloš Zeman prijal šéfa ANO Andreja Babiša na zámku v obci Lány.

Tillerson

Tillerson sa podľa Bagdadu mieša do vnútorných záležitostí Iraku

23.10.2017 16:41

Tillerson v nedeľu vyzval šiitske milície podporované Iránom, aby odišli "domov". Milície zasahujú do súčasných bojov proti Kurdom.

prasatá, bravčovina, rypáky, svine, dobytok, chov, hospodárstvo

Za odkúpenie ošipárne v Letoch Česko zaplatí zhruba 450 miliónov korún

23.10.2017 16:11

Na mieste dnešnej ošipárne stál koncentračný tábor pre Rómov. Má tam vyrásť pamätník.

viktorkudzia

Môj osobný blog, moje názory, postoje a postrehy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 8299x
Priemerná čítanosť článkov: 1660x

Autor blogu

Kategórie