Založ si blog

Štúdium v Nemecku – dojmy a postrehy (2. časť)

V druhom pokračovaní môjho článku o štúdiu v Nemecku sa zameriam na skúšky na univerzite v Nemecku, Vianoce, či súčasnú utečeneckú krízu. 

 

Na začiatok pripomeniem, že v Nemecku som na výmennom študijnom pobyte cez európsky program Erasmus+. Už predtým som na jednom študijnom pobyte bol – v chorvátskom Dubrovníku a mám teda možnosť porovnať tieto dve krajiny, dva rôzne systémy, dva odlišné európske národy.Momentálne študujem na vysokej škole médií, originálny názov Hochschule der Medien v západonemeckom Stuttgarte. Mesto je prívetivé, s takmer dokonalým dopravným systémom a bohatou históriou. Láka najmä vysokou životnou úrovňou a možnosťami realizovať sa.

Je december a tak ako asi na každej vysokej škole, tak aj na tej našej začína po sviatkoch skúškové obdobie. Nemci majú štúdium rozdelené na semestre ako my, ale ľubovoľne si ich presúvajú a keď sa niekoho opýtate na jeho štúdium tak hneď ako prvé povie v akom je semestri, namiesto v akom je ročníku.

 

Praktické štúdium

Čo sa mi tu na štúdiu páči je praktická stránka predmetov. Na niektoré musíme robiť analýzy, eseje, prezentácie a podobne, ale napríklad na predmete Základy multimediálnych technológií je veľký dôraz na prax. Počas jedného semestra máme na tomto predmete zvládnuť spraviť niekoľko praktických výstupov. Profesionálne fotografie a video z nich, krátke video – interview s niekým pomocou profesionálnej techniky – zrkadlovky, svetlá, mikrofóny a podobne a ešte k tomu ďalšie, dlhšie video. Pred skúškovým obdobím sme sa na tomto predmete naučili všetko podstatné o fotografovaní, kamerovaní, používaní programov na úpravu a strih videa a oveľa viac. A to všetko za jeden semester! Mám dojem, že na Slovensku sa niekedy za roky štúdia človek nenaučí robiť to, čo tu za jediný semester. Teda, ak sa k tomu sám nedonúti.

 

Čo oceňujem je dostupnosť mediálnych a iných materiálov. Škoda, že aj my nemáme v univerzitnej alebo fakultnej knižnici stovky titulov na DVD, ktoré koniec-koncov študenti potrebujú, aby si filmy mohli pozrieť legálne, ak ich potrebujú analyzovať na nejaký predmet a hlavne aby za ne nemuseli platiť (sťahovanie je považované za nelegálne a veľa Nemcov nelegálny obsah z internetu jednoducho nesťahuje). Na fotke je odfotená časť knižnice s DVDčkami.

univerzitná knižnica

univerzitná knižnica

 

Dosť ľudí vrátane mňa si kupovanie darčekov nenecháva na poslednú chvíľu a nakupujú v plnom prúde. Vianočný tovar sa v obchodoch objavuje od októbra, koncom novembra začína pravý vianočný ošiaľ a zľavy. Páči sa mi ako majú Nemci radi Vianoce, ešte asi viac ako my. Vianočná atmosféra a ozdoby musia byť všade. Nedávno som čítal o tom, koľko Nemci minú na vianočné darčeky a v priemere ak sa nemýlim to boli aj stovky eur. Iste, nedá sa to so slovenskými pomermi porovnávať, ale aj tak. Možno sú národy, kde sú Vianoce a všetko okolo nich okrajové, ja však tieto sviatky mám rád.

 

milaneo

Nákupné centrum Milaneo

 

Utečenecká kríza

Všade v médiách je počuť o utečeneckej kríze. Tá na jednej strane zjavne život v západnej časti Nemecka drasticky neovplyvňuje. Ale pri obrovskom počte imigrantov je dnes už naozaj ťažké povedať, či ten človek nebol ešte pred mesiacom utečencom a teraz žije, študuje, pracuje, alebo len tak živorí v Nemecku.

 

Bild

V nemeckom denníku Bild sa objavila informácia, že za rok 2015 (od januára) sa doteraz registrovalo, resp. bolo prijatých už milión utečencov. To mi príde priveľa, aj na takúto veľkú a bohatú krajinu. Milión predsa nie je tisíc.

 

A ešte na záver fotka z východu slnka  v Stuttgarte.

 

Stuttgart

Stuttgart

 

 

Veci, ktoré sa vytrácajú z našich ulíc.

30.01.2016

Je mnoho vecí, ktoré sa z našich ulíc postupne vytrácajú. Všetko sa okolo nás mení, aj keď nie naraz, ale časom určite. Telefónne búdky Telefónne búdky boli populárne nielen vo Veľkej viac »

Dubrovník, Dubrovník

29.01.2016

Aj keď som už o Dubrovníku všade-možne písal, rozhodol som sa opäť niečo napísať o tomto úžasnom chorvátskom meste. V Dubrovníku som študoval bohužiaľ len jeden semester a odvtedy mi viac »

Čudné názvy európskych veľkomiest. Už ste ich počuli?

29.12.2015

Každé európske veľkomesto má viacero názvov. Originálny názov v jazyku krajiny, názov angličtine alebo inom jazyku, či taký, ktorý sa s ním ešte tiahne z minulosti. Mestá ako napríklad viac »

black hawk, vrtuľník

Prvé dva vrtuľníky Black Hawk sú už na Slovensku

26.06.2017 22:53

Na letisku v Prešove pristáli prvé dva viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk, ktoré budú súčasťou výzbroje Vzdušných síl OS SR.

lietadlová loď, loď, Queen Elizabeth

Británia predstavila Queen Elizabeth - najväčšiu lietadlovú loď

26.06.2017 22:44

Zo škótskych dokov na svoju prvú pokusnú plavbu vyrazila doteraz najväčšia a najpokročilejšia britská vojnová loď, lietadlová loď HMS Queen Elizabeth kráľovského námorníctva.

merkel

Hrozba islamského terorizmu tu nebude večne, myslí si Merkelová

26.06.2017 22:01

Islamský terorizmus mení našu spoločnosť, jedného dňa aj táto hrozba prejde, je presvedčená nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU).

balistická raketa, trident, odpálenie, raketa

Rusko ohlásilo úspešný test balistickej rakety Bulava

26.06.2017 21:29

Rusko ohlásilo ďalšiu úspešnú skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety Bulava, ktorú odpálili z jadrovej ponorky Jurij Dolgorukij plávajúcej pod hladinou Barentsovho mora.

viktorkudzia

Môj osobný blog, moje názory, postoje a postrehy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 7820x
Priemerná čítanosť článkov: 1564x

Autor blogu

Kategórie